Aktuality

>
<

Žilinský kraj je úspešný príbeh

Žilinský kraj je úspešný príbeh

 

 

Počas posledných rokov sa Žilinský kraj dynamicky rozvíjal a stal sa lídrom vo viacerých oblastiach v rámci celého Slovenska. Pod vedením súčasného predsedu Juraja Blanára zmodernizoval cesty, školy, domovy sociálnych služieb, nemocnice, zachránil kultúrne pamiatky.

Úspešný príbeh začal Žilinský kraj písať aj v čerpaní eurofondov. „V minulom programovom období prišli do našich regiónov viac ako dve miliardy eur. Mojím cieľom je, aby si Žilinský kraj udržal nastavený trend, aktívne sme získavali financie z EÚ pre rozvoj obcí a miest a boli lídrom v čerpaní eurofondov aj v novom programovom období,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

Podľa neho je však prioritou do budúcnosti i oblasť dopravy. „Patria nám cesty II. a III. triedy, zrekonštruovali sme už 800 kilometrov, no každým rokom ideme ďalej. A to isté očakávame od štátu na cestách I. triedy, diaľniciach a rýchlostných cestách,“ doplnil úradujúci žilinský župan.

Žilinský kraj nedovolil privatizáciu župných nemocníc v Dolnom Kubíne, Trstenej, Čadci a Liptovskom Mikuláši. Investoval do nich už 47,5 miliónov eur, vďaka čomu vybudoval špičkové urgentné príjmy, zdigitalizoval oddelenia, vybavil nemocnice modernou prístrojovou technikou a znížil tak modernizačný dlh, ktorý zdedil od štátu v procese delimitácie. „Som zásadne proti privatizácii našich nemocníc a zavedeniu biznis pravicového prístupu. Zdravotníctvo je o ľuďoch a musí zostať otvorené pre pacientov,“ zdôraznil predseda ŽSK.

Už v sobotu 4. novembra rozhodnú obyvatelia Žilinského kraja o jeho ďalšom smerovaní vo voľbách do vyšších územných celkov. Posolstvo aktuálneho župana je jasné. „Vždy som všetko robil naplno a odkedy som županom, naplno sa snažím pracovať pre náš kraj. Naši obyvatelia ma poznajú a vedia, čo môžu odo mňa očakávať, vedia, aké hodnoty vyznávam. Ponúkam pokračovanie úspešného príbehu a víziu pre náš Žilinský kraj,“ vyjadril sa J. Blanár.